2 noiembrie 2007

PROVOCARE PENTRU MASS-MEDIA: EMBARGOU LA BECALI

Am trait sa o aud si pe asta: Ilie Nastase injurat ca la usa cortului de Gigi Becali! INCREDIBIL! Conform sport.ro, fostul mare tenismen (inclusiv familia acestuia) a fost înjurat de Gigi Becali ca la usa cortului. "A avut o atitudine deplasată faţă de mine m-a înjurat pe mine, pe copii şi pe nevastă şi atunci am decis să-l pedepsesc, dacă îl prind îi tai limba, asta o să-i fac. Cu Becali nu mă mai împac niciodată, am caracterul meu", a spus Ilie Năstase, simbolul atator generatii.
Ce credeti ca a replicat Becali? In loc sa-si ceara scuze, oierul cu mintea mult prea odihnita a dat-o in "alea-alea". "Nu mă interesează ce zice Ilie Năstase, n-am ce să vorbesc despre Ilie Năstase".
Pai bai Jiji, aici chiar ai avut dreptate! Nu te intereseaza ce zice Ilie Nastase pentru ca nu intelegi o iota ce zice un om cult. Asta e una. Ca nu ai ce sa vorbesti cu Ilie Nastase si asta e real. Ce Doamne iarta-ma sa vorbesti tu cu el? Ca ai maximum 40 de cuvinte in vocabular si cand se termina si acelea "vorbesti" ca ... pestele.
Lasand insa gluma la o parte. E trist ce se intampla. E cumplit... Mi se pare umilitor ca un zero barat isi permite sa jigneasca pe oricine pentru ca are un tupeu conferit doar de puterea lui financiara (si aceea facuta asa cuma fost facuta).
Oare nu e presa vinovata ca un sigmatizat ca asta apare pe toate posturile si pe toate copertile ziarelor? Propun sa nu-l mai bage nimeni in seama forever si hai sa vedem peste vreo doi - trei ani ce mai face hahalera? Ce ziceti? E o provocare... Stiu ca e greu pentru ca toata lumea din media e in cautare de profit. Insa chiar ne lasam calcati in picioare?

1 noiembrie 2007

UN PRESAR MULT PREA AVAR

M-am gândit de multe ori să scriu o carte. Una dedicată experienţelor trăite de mine de când sunt jurnalist, din 1990. Cred că ar fi un best-seller. Mai ales datorită amănuntelor savuroase legate de caracterele anumitor „mega“-jurnalişti. Puţină lume cunoaşte cum sunt în viaţa de toate zilele aceşti „vajnici apărători ai interesului public“. Cât de bogaţi şi de zgârciţi sunt şi cum au profitat financiar de-a lungul anilor de meseria de gazetar, ajungând astăzi super milionari în euro. Astăzi am să relatez un amănunt tragic-comic care vizează un mare condeier în viaţă. Unul talentat şi putred de bogat. Dar extrem de avar. Nu am să-i dau numele. O să-i spun doar X, dar precis o sa-l ghiciti dumneavoastra.
Într-o zi, X îl cheamă pe unul dintre şoferii redacţiei şi-i spune să-l ducă în Piaţa Amzei ca să-şi cumpere... prune. Deh, poftea omul! Ajuns în piaţă, X se plimbă cu o mină plictisită printre tarabe şi începe să ia câte o prună. O desfăcea, după care imediat o arunca strâmbând din nas. Că cică avea viermi. Bineînţeles că ţăranii l-au sesizat imediat şi au început să se înghiontească. La un moment dat, un ţăran îşi ia inima în dinţi şi începe să strige: „V-am văzut la televizor! Vă admir! Luaţi prune, sunt pe alese!“. Auzind că ţăranul este un fan al său, a stat X ce a stat câteva clipe pe gânduri şi s-a gândit să nu refuze oferta unui om care-l admira. Numai că era o problemă. Preţul. „Cu cât dai prunele?“- zice X. „Pentru dumneavoastră, sunt pe gratis!. Două kilograme din partea casei“ - replică ţăranul. Cum omul nostru nu putea să refuze invitaţia de a-şi umple burdihanul pe gratis, a început să-şi aleagă cu grijă marfa. Numai că nu avea o plasă unde-şi pune prunele. Aşa că tot ţăranul, săracul, l-a scos din încurcătură şi i-a dat o plasă subţirică. Din aceea de 1 leu. de pe bremea lui Ceasca. La un moment dat, X vede că ţăranul avea şi pepeni. Şi zice: „Vreau şi pepeni!“. „Prunele au fost pe gratis! Pepenii e pe bani!“ - a zis ţăranul, temător la gândul că jurnalistul îngroaşă obrazul şi ar putea considera şi pepenii drept cadou. „Da, dragă!“, zice X plictisit. Docil, ţăranul pune pe cântar pepenii şi rosteşte preţul: „50.000 (de lei vechi), şefu’!“. Imediat X bagă mâna într-unul din buzunarele de la pantaloni şi scoate un tencălău de dolari. Ţăranul, săracu’, văzând cu cine şi-a făcut pomană, beleşte nişte ochii cât cepele. Sesizând mirarea omului din spatele tarabei, ca şi electrocutat, X bagă instantaneu verzişorii în buzunar şi începe să se scobească în alt buzunar. Numai că acolo avea doar câteva bancnote autohtone şi câteva monede. Începe să numere atent ca nu cumva să-i dea mai mult ţăranului, dar la un moment dat constată că nu-i ajungeau banii. Avea cu vreo 10-15 mii mai puţin decât făceau pepenii. Ţăranul, jenat de situaţie, lasă de la el: „Daţi-mi cât aveţi... Ziceţi bogdaproste!“. Odată târgul făcut, X îi pasează şoferului şi pepenii, după care o ia agale spre ieşirea din piaţă. Însă, după numai câţiva paşi, X se repede la plasa cu prune. In momentul în care dă să ia o prună, toartele plasei se rup şi prunele primite cadou se împrăştie pe jos. Cu un gest reflex, şoferul dă imediat să le adune. Însă X, roşu de mânie, îi spune să le lase pe jos şi o întinde grăbit spre maşină, bolborosind : „Ai dracu de ţărani... Ce plase de rahat au! Arunci banii pe Apa Sâmbetei. Cum dracu să intrăm noi în Europa aşa?“. Epilogul: odată ajuns la redacţie, din postura de director de ziar şi editorialist, X pune mâna pe condei şi, cu o mânie proletară, trage un editorial în care îi face de cacao pe ţăranii noştri. Inclusiv pe ţăranul care-i dăduse de pomană prunele...

26 octombrie 2007

SUNT TRIST

A murit Nicolae Dobrin... S-a mai dus o poveste... Vazusem aseara la televizor ca a fost internat de urgenta. Insa mai speram ca Dumnezeu va mai avea rabdare cu el. Se pare insa ca Dumnezeu l-a iubit atat de mult incat s-a grabit sa-l ia acolo Sus, la El. Azi dimineata, cand am auzit ca Dobrin a murit, am ramas fara glas. Vestea m-a mahnit extraordinar. Nu l-am cunoscut niciodata personal pe Dobrin, insa driblingurile si dragostea lui pentru fotbal m-au fascinat de cand aveam vreo cinci ani (azi implinesc 38 de ani) si visam cu ochii deschisi ca voi ajunge fotbalist. Toata copilaria mea am batut mingea pe maidan chinuindu-ma sa imit driblingurile lui. Stau si ma gandesc cat de nedrepta este uneori viata... Dumnezeu sa-l ierte!

24 octombrie 2007

CUM, DE CE SI CINE A FOST INTERESAT SA APARA SECRETARUL GENERAL AL PIN, VALI BORDEI, IN TOPUL LAUREI ANDRESAN PUBLICAT IN "CLICK"

Am citit azi ce a scris vietatea (ca vedeta nu pot sa-i spun, eventual as putea sa o cataloghez c....a) numita Laura Andresan in cotidianul "Click". Zicea fatuca (care se crede ziarista, desi profesia ei e alta) ca in viata ei a existat un anume barbat. Este vorba Valeriu Bordei (secretar general al PIN), pe care vietatea l-a clasat pe locul 6 in Top 10 al barbatilor care ar fi trecut prin patul ei. Toata lumea a luat de buna ce a scris vietatea. Chiar si amicii lui Vali. Asa ca bietul om (care mai e si casatorit, destept, si nu are obiceiul sa se duca la curve) - pe care-l cunosc si imi e bun prieten - a fost tachinat toata ziua cu tot felul de glume proaste. Normal, ca la urma urmei a fi macar banuit ca ai facut sex cu vietatea nu e o fala...
Sa va spun de fapt care este adevarul. Ca sa va dati seama ce murdarii exista in Romania.
Povestea in care Vali Bordei a devenit "erou" peste noapte are o fata ascunsa. Una politica. Despre ce este vorba: Top 10 al barbatilor pe care Laura Andresan sustine ca i-a avut in viata ei, a fost gata de saptamana trecuta. Si nu a fost scris de Laura Andresan, ci de o fatuca de la "Click", care nu facut decat sa noteze aberatiile vietatii. Vali Bordei a aparut in acest clasament in ultima clipa. Motivul: in calitate de secretar general al PIN, Vali a intrat in Biroul Electoral Central. Asa ca exista riscul sa strice multe jocuri. A si fost atentionat "sa-si bage mintile in cap". Adica sa renunte la a mai face parte din BEC. Numai ca Vali nu a cedat "sugestiilor". Asa ca Top 10 a fost schimbat in ultimul moment. Cu acceptul sefilor de la "Click" (care in mod normal urmaresc doar profitul; adica sa-si vanda gazeta). Ca atare, a aparut si Bordei in clasament. Normal, nu? Daca tara o cere? Un nene (nu spui cine!) m-a sunat azi sa ne intalnim. Zicea ca are ceva important sa-mi zica. M-am intalnit cu el si mi-a zis. Anume ca o persoana cu ceva notorietate (nu spui inca cine!) a cotizat cu o suma consistenta pentru ca Vali Bordei si alte persoane publice (de exemplu Ioan Rus, care este o "victima" mai veche a Laurei, din perioada BRS) sa apara in acest Top10 al vietatii care se da ziarista. Ca sa ma convinga ca povestea e reala, persoana cu care am discutat mi-a pus la dispozitie sa ascult si anumite inregistrari ale unor convorbiri telefonice in care se punea la cale aceasta marsavie. Nu e acum momentul sa spun numele personajului care a finantat afacerea, nici sa public o parte din inregistrari (eu baiat destept am inregistrat cu telefonul mobil) si nici sa dezvalui cine si cat a luat ca sa finalizeze aceasta murdarie. Astept campania electorala!
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul - vorba lui Mircea Badea. Sa auzim numai de bine!

URMEAZA VARUJAN VOSGANIAN ?

Surse oficiale mi-au dezvaluit (acum cateva zile) ca urmatorul liberal pe lista DNA va fi actualul ministru al Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian (fost investitor FNI). Afacerea e de aceasta data pe bune si nu miroase deloc a rafuiala politica. Motivul pentru care Varujan va fi chemat sa dea explicatii este urmatorul: in calitate de ministrul, armeanul a semnat Hotărârea de Guvern nr. 377/26.04.2007, care a făcut posibilă scoaterea din proprietatea publică a statului a unui teren aflat în administrarea Poştei Române, în beneficiul unei asocieri private între Compania Naţională Posta Romana şi ComNord SA (companie care a construit un modern showroom pentru compania Automotive Trade Services SRl - unde premierul Călin Popescu Tăriceanu deţine 90% din părţile sociale). Alături de Vosganian, in aceasta afacere (botezata de DNA "Dosarul Posta" - nr.218/P/2006) ar mai fi cercetati (prin conexare) de catre procurorii anticoruptie condusi de procurorul Tulus, fostul ministru al Comunicatiilor - Zsolt Nagy (UDMR), actualul ministru al Justitiei - Tudor Chioariu (PNL) si actualul sef al Companiei Nationale Posta Romana, Dan Mihai Toader (fost vicepresedinte al actualului partid intitulat Uniunea Crestin Sociala, finanantat de controversatul afacerist galatean Maricel Pacuraru). Legat de aceasta afacere, mass-media a vehiculat la un moment si numele ex-consilierului MCTI, Mihai Donciu, citat in calitate de om de legătură între ministrul Nagy şi afaceristul Sorin Creţeanu (SC ComNord SA). Ca o paranteza, trebuie spus ca Nota de Fundamentare a HG 377/2007 a fost pusa si pe masa ex-ministrului Justitiei, Monica Macovei, insa aceasta a refuzat să-şi pună viza de legalitate pe un act normativ care ar fi prejudiciat statul român prin externalizarea zestrei Postei in beneficiul unor grupuri de interese.

P.S. : Activul aflat in proprietatea publica a statului si aportat la capitalul Imopost development era situat in Calea Victoriei si avea urmatoarele caracteristici: S+S1+P+8, clădire anexă: S+P+1, suprafaţă construită: 3.433 m.p., suprafaţă desfăşurată: 20.736 m.p., suprafaţa terenului: 13.083 m.p.
Aceasta zestre a statului a fost aportata de Posta Romana la capitalul Imopost Development SA la valoarea de numai 17.505.930 RON. Sa facem un calcul simplu: 17.505.930 RON impartit la
3,5014 lei/euro (cursul leu/euro comunicat de BNR la momentul la care Poşta a intrat în businessul respectiv) este egal 4.999.694 euro. Apoi impartim suma respectiva la 13.083 m.p. (numai la suprafata de teren aportata de CNPR la afacerea Imopost Development SA_. Rezulta că numai terenul aflat în proprietatea statului şi pus la bătaie cu “acte în regulă” de Posta la capitalul Imopost Development valora ... 382,15 euro/metru patrat. La banii astia, vreau si eu un teren in buricul targului!

BECALI, DE 3 x BLASFEMIE

M-am certat de multe ori cu amicii mei din cauza lui Becali. Am zis intotdeauna ca "nea Gigi" e un bun crestin. Am mizat intotdeuna pe buna lui credinta. Nu ca l-as fi votat. Insa ca orice muritor, ma gandeam ca oricat de hot ar fi Becali asta, in momentul in care vorbeste despre Dumnezeu si pomeneste si numele parintilor sai, nu poate minti. Credeam ca tot mai are ceva sfant in el. Spre surprinderea mea, azi, am constatat ca Jiji din Ghencea nu e decat un neisparavit, o hahalera. Asta seara cautam pe net comentarii despre meciul Stelei de la Sevilla. Si am dat de un site (http://www.220.ro/Banc_cu_Becali-15558.html) care gazduia una dintre "reprezentatiile" televizate ale ciobanului din Pipera la emsiunea "Miezul Problemei" realizata recent de Madalin Ionescu la postul patronat de "Chemichal Brothers" Am ramas stupefiat. Gigi, cu zambetul pe buze, spunea ... (cica) un banc. Sinistru!
"Moare Gigi Becali si ajunge in Rai. La poarta Raiului, era Sfantul Petru. Gigi, ii spune ca e Becali si ca a fost chemat de Dumnezeu in Rai. Sfantul Petru ii spune ca trebuie sa stepte un pic ca sa verifice. Dupa ce verifica, Sfantul Petru revine la poarta Raiului si ii comunica patronului din Ghencea ca nu e pe lista Raiului. Gigi, nervos, insista. Sfantul Petru merge la Dumnezeu si ii comunica ca a venit Becali in Rai. La care Dumnezeu replica: Nu are cum sa fie asta Becali, ca eu sunt Becali!".
SINISTRU, SINISTRU, SINISTRU!
De 3 x blasfemie!
Doamne, in ce tara de rahat traim!

P.S.: Gigi, daca esti barbat, astept sa ma dai in judecata pentru insulta si calomnie.